2014. október 29., szerda

Papír-írószer és gyűrűs naptár világ

Az utóbbi időben a papír-írószer dolgok iránti rajongásom hatalmasra nőtt, ami leginkább annak köszönhető, hogy kaptam egy gyűrűs naptárat, vagy elegánsabb nevén filofaxot - bár az enyémnek nem ez a márkája, így nem tudom, hívhatom-e így a nyilvánosság előtt. :-) 
Mindig is használtam papír alapú határidőnaplót, és az utóbbi években dekoráltam hetekre előre évszakhoz, ünnephez, aktuális eseményhez kapcsolódó tematikájú matricákkal. Már van is egy kisebb matricagyűjteményem. De színes toll- és filctollgyűjteményem, post-itek és egyebek is vannak, mára már kinőtték az íróasztalom felső fiókját, és elfoglalták a második egy részét is. 
A gyűrűs naptárat azért akartam, mert rájöttem, milyen praktikus lenne egyesíteni a határidőnaplót és a noteszeket, amiket mindig magamnál hordtam, mert mindig volt mit felírni. Ráadásul a nyitható-csukható gyűrűnek köszönhetően a jegyzetlapokat a gyűrűs naptárban oda tehetem, ahova akarom: akár a határidőnapló részbe az aktuális hétre (pl. a heti teendőlistát), vagy téma szerint csoportosítva, amihez segítséget nyújtanak az elválasztólapok. 
Közben olvastam róla, hogy egy ilyen gyűrűs naptár milyen csodaeszköz, ha az időnk beosztásáról van szó. Vannak, akik tanfolyamot tartanak arról, hogy oszd be az időd, és hogy használd hozzá a filofaxod. Na, ez felkeltette a figyelmem: mi van, amit nem tudok, de érdemes tudni? Mitől olyan csodaeszköz ez? És amúgy is jól jött volna valami rendszer, aminek a segítségével én is gazdaságosabban oszthatom be az időm. Ezért elkezdtem keresgélni a neten. Elsősorban angol nyelvű oldalakat és videókat találtam, és meg is kaptam a választ az első kérdéseimre. Közben pedig felfedeztem egy új világot! Egészen megdöbbentő tapasztalat, mekkora kultúrája van a filofaxnak/gyűrűs naptárnak. Rengeteg blog van, ami CSAK a filofaxról szól, és például ezek egy részét figyeli egy másik, a philofaxy.blogspot.com blog, ami a filofax szerelmeseinek szól. A blogokon kívül pedig videók tömkelege készült arról, ki hogy használja a gyűrűs naptárát, pl. a leggyakoribb kettő, amivel találkoztam:
1. "Mi van a filofaxomban?" címen végiglapozza és elmagyarázza, milyen szekciókra osztotta be, és melyik szekciót hogy használja a mindennapjaiban.
2. "Az x. hét dekorációja": felveszi videóra, ahogy épp kidekorálja a következő heti naptárrészt, pl. "back to school" tematika, vagy aranyra hangolva stb.
Ezek a videók és blogposztok sok mindenre ráébresztettek. Először is, hogy nagyon sokan vagyunk ezen a világon, akik imádjuk a papír-írószer cuccokat, és szeretjük kreatívan kidíszíteni a hétköznapi tárgyainkat, esetleg még önmagunk munkára való motiválására is szívesen használunk vidám vagy erőt sugalló matricát, képet, idézetet stb. Aztán arra is rájöttem, hogy nagyon-nagyon sokféle papír-írószer eszköz létezik, amivel továbbfejleszthetem eddigi dekortevékenységemet, és - a szó konkrét és átvitt értelmében - bővíthetem eszköztáramat. Végül pedig az is új tapasztalat volt, hogy élvezem nézni a képeket és videókat a "csilli-villi" papírdolgokról (igaz, nem lehet olyan meglepő, ha belegondolok, hogy papírboltban nézelődni mindig is imádtam). Közben új hobbira leltem, és a gyűrűs naptáram is egyre otthonosabbá és egyedivé vált. Időnként rájövök, hogy az eszköz és a cél helyet cserélnek, mert sokszor már nem azért dekorálok, hogy praktikusabb legyen, hanem azért, mert szeretek dekorálni. 
Lehet, hogy az egész őrültségnek tűnik, legalábbis az első reakciókat tekintve, amiket barátnőim arcán láttam. :-) Azt hiszem, Magyarországon sokkal természetesebb dolog fülbevalókat, táskákat, kupakokat vagy sportmelltartókat gyűjteni, mint papír-írószer dolgokat. Mindenesetre arra gondoltam, időnként bemutatom egy-egy szerzeményemet, és esetleg írok arról is, ami számomra új trükk a naptárhasználatban a motiváció és az időbeosztás terén. Így elindítok a blogon egy papír-írószer szekciót, és remélem, lesznek érdeklődő olvasók is hozzá! :-)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése